Відомі Підгайцівські господині поділилися рецептами пасок
Напередодні Великодня усі господині дбають в першу чергу про те, щоб на святковому столі була паска. Ми вирішили зібрати для вас рецепти пасок, які випікають знані господині із сіл Підгайцівської громади.
Любов Удот у Підгайцях знають, як хорошу господиню та багаторічну завідувачку шкільної їдальні. Коли розпочалась війна, вони більше, як пів року, разом зі своїм колективом, пекли на фронт хліб, готували домашні страви, які нагадували воїнам про домашній затишок та додавали сил вистояти у бою.
Отож, для випікання пасок беремо:
- 1,5 літра молока
- 400 грамів масла (розтоплюємо)
- 15 яєць+5 жовтків
- 100 грамів олії
- 1,400 грам цукру
- 2 пачки ваніліну
- 250 грамів дріжджів
- 50 грамів коньяку
- родзинки
Можна зробити опару на 20 хвилин і замішати не дуже густе тісто.
«Це рецепт, який я сама зробила, він може не досконалий, але мені подобається, іноді я щось міняю», - зазначає пані Любов.
Мешканка села Струмівка і рестораторка Ольга Гроголь на початку війни організувала у власному ресторані «Манго» мешканок Підгайцівської громади, з якими вони готували для військових тушковане м'ясо, різноманітну консервацію, пекли пироги, паски, які передавали волонтерам через місцевого священника.
Пані Оля розповідає, що випікання паски у їхній сім’ї – таїнство, до якого залучені усі – і діти, і чоловік. Традиційно вони випікають великодні смаколики у великій кількості, щоб вистачило і для гостинців, і для пригощання рідних та друзів. ЇЇ рецепт розпочинається з молитви. Далі цитуємо господиню:
«Перед тим, як пекти паску, потрібно помолитись «Отче наш». Коли готується паска, в хаті має бути тихо. Для паски потрібні такі складники:
- 1 літр молока
- 2 пачки (100г) дріжджів
- 20 жовтків
- 2,5-3 білка
- 200 грамів масла
- 4 стакани цукру
- 0,5 стакана сметани
Приготування: молоко закип‘ятити, відставляємо, щоб схололо, тим часом збиваємо яйця з цукром (пропорція, яка вказана в рецепті). До теплого молока додаємо дріжджі (дріжджі розмішуємо з цукром +-100 грам цукру), в молоко вливаємо яйця з цукром, далі поступово додаємо борошно, вимішуємо тісто, далі додаємо розтоплене масло, сметану - і знову місимо тісто. Коли тісто починає відлипати від рук, воно – готове. Далі формуємо пасочки та додаємо родзинки, цукати.
Форми для пасок змащуємо смальцем, кладемо тісто, заповнивши 1/3 форми, накриваємо наші форми з пасочками рушничком, ставимо в тепле місце, щоб підходили. Коли паски підійшли змазуємо яйцем, випікаємо при температурі 160-180 градусів 45-60 хвилин, в залежності від величини паски та духовки. Виймаємо наші пасочки змазуємо мастикою, прикрашаємо.
Бібліотекарка села Піддубці Світлана Драницька поділилася рецептом, за яким вона та її родина готує пасочки вже багато років. Ним поділилася колись тітка чоловіка, яка пропрацювала багато років на хліб заводі на Кичкарівці.
Отож для Великоднього хліба беремо:
- 1 літр молока
- 1 літр цукру
- 10 жовтків + 10 цілих яєць
- 300 грамів дріжджів
- 350 грамів масла
- лимон на тертку + цедра одного апельсина
- ванілін
- родзинки вкінці замісу
- 50 грамів олії вимішати вкінці.
Процес приготування: яйця збити з цукром, закип'ятити молоко, в гаряче молоко додати масло. Потихеньку влити молоко з маслом до збитих яєць з цукром, хай охолоне і додати дріжджі. Залишити на 40 хвилин. Вимісити й додати решту інгредієнтів. У форми викладати, заповнюючи тістом третину об’єму. Смачного.
Креативна директорка дитсадка села Звірів Підгайцівської громади Оксана Гуменюк розповідає, що вже кілька років поспіль пече паску за рецептом Дарії Яківни Цвєк - відомої української кулінарки.
- Для опари беремо: 200 грамів дріжджів, 200 грамів цукру, 400 грамів борошна, 800 грамів теплого молока.
- Як підійде і маса збільшиться вдвічі, додаємо:
- 20 жовтків
- 400 г топленого масла
- 400 г цукру (я додаю 600 г)
- 200 г родзинок (я ще додаю цукати)
- 1 ч. л солі
- цедра одного лимона (я ще додаю цедру апельсина)
- 2 кг борошна
«Паска виходить дуже смачна, волога, бо в тісті лише жовтки», - зазначає Звірівська господиня.
Рецептом своєї пасочки погодилась поділитися директорка Хорлупівської гімназії Ірина Тарасюк. ЇЇ рецепт також розрахований на чималу кількість буханців і весь секрет - у довготривалому вистоюванні.
Для тіста беремо:
1 літр молока,
20 яєць: 10 цілих /10 жовтків
200 г дріжджів "Духмяна хата"
400 грамів масла м'якого, але не топленого
5 склянок цукру,
1 літрова банка борошна (я беру борошно ТМ «Вілія»)
Все змішати й поставити на дві години на бродіння.
Після цього замісити тісто, молоде, на ніч.
Зранку, тісто, яке піднялось, переминаємо і місимо 40 хвилин, досипаючи борошно, але щоб не було тугим. Розкладаємо у форми і коли підніметься, випікаємо смачні духмяні пасочки.
Депутатка Підгайцівської сільської ради Аліна Приходько цьогоріч випікатиме традиційну паску та крафін. Розповідає, що аби задовольнити уподобання усіх членів родини, доводиться урізноманітнювати рецепти та додавати різні складники до тіста, бо хтось більше любить сухофрукти, а хтось – горіхи. Крафін пані Аліна пече за рецептом Євгена Клопотенка.
Для цього бере такі інгредієнти:
- 200 мл молока 2,5% жирності
- цедра і сік одного середнього апельсина (приблизно 45-50 мл)
- 20 г пресованих дріжджів
- 150 г цукру
- 3 яйця
- 580 г борошна
- 150 г вершкового масла 82,5% жирності
- 100 г журавлини
- 100 г кураги
- 100 г родзинок
- 70 г волоських горіхів
Покроковий рецепт
Крок 1. Зробіть опару. В миску влийте 200 мл молока 2,5%, температурою до 40 градусів. Додайте в нього 20 г пресованих дріжджів та 1 ст. л. цукру. Перемішайте віничком, щоб інгредієнти розчинилися. Суміш відставте на 20 хвилин в тепле місце.
Крок 2. Помийте апельсин та натріть цедру на дрібну тертку, не чіпляючи білу частину цитруса, бо вона гірчитиме. Потім з нього вичавте сік. у вас має вийти приблизно 45-50 мл. В опару частинами додайте 580 г просіяного борошна, розмішуючи щоразу досить ретельно.
- Крок 3. В миску вбийте 3 яйця та додайте цукор, який залишився. Збийте блендером з насадкою віничок або міксером. В опару влийте апельсиновий сік, додайте цедру та яєчну суміш із цукром.
- Крок 4. Перемішайте інгредієнти спершу за допомогою силіконової лопатки. Потім притрусіть робочу поверхню борошном та замісіть руками тісто, яке не лине до рук. Перекладіть тісто в глибоку велику миску, накрийте рушником та поставте в тепле місце без протягів на годину. Воно має добре піднятися. Дістаньте вершкове масло з холодильника, щоб стало м’яким.
- Крок 5. Тим часом подрібніть 70 г волоських горіхів ножем, курагу помийте та наріжте на невеличкі шматочки, родзинки з журавлиною помийте в друшляку та викладіть на паперовий рушник, щоб увібралася зайва рідина.
- Крок 6. Настояне підняте тісто злегка обімніть руками. Розкачайте його в прямокутний пласт товщиною десь ½ см і змастіть по всій поверхні розм’якшеним маслом.
- Крок 7. Змішайте горіхи з курагою, родзинками та журавлиною та розкладіть по всій поверхні тіста зверху на масло не доходячи по 4 см до країв.
- Крок 8. Закрутіть тісто в рулет. Припиліть поверхню столу та весь рулет і прокрутіть його туди-сюди, щоб він гарно закріпився.
- Крок 9. Потім візьміть гострий ніж та розріжте рулет навпіл. Кожну смужку тіста з сухофруктами закрутіть в рулет, як равлик.
- Крок 10. Увімкніть на розігрів духовку до 180 градусів. Беріть дві розбірні форми діаметром 14-15 см і висотою 11 см. Дно застеліть пергаментним папером та повністю змастіть їх всередині вершковим маслом. Викладіть тісто в форми. Воно має займати 2/3 висоти. Поставте в тепле місце без протягів на 30 хвилин. Тісто має добре піднятися.
- Крок 11. Ставте форми з тістом випікатися на 40-45 хвилин в режимі верхнього та нижнього нагріву. Поверхня має стати золотисто-коричневого кольору.
- Крок 12. Виймайте крафіни з духовки та залиште повністю охолоджуватися за кімнатної температури. Потім їх можна діставати з форми та їсти.
Усім смачної паски та мирного неба у Великдень.