Пошук

Захистіть самшит від вогнівки

Дата: 13.05.2022 12:56
Кількість переглядів: 987

Самшитова вогнівка (Cydalimaperspectalis)

Поширення

Батьківщина цього шкідника – країни Східної Азії – Японія, Китай, Тайвань, Корея, Індія. Однак з 2006 року шкідник зустрічається і в Європі. Вперше самшитову вогнівку виявили в Німеччині, але потім вона почала швидко поширюватися по Європі і була занесена в список особливо небезпечних видів шкідників в Європі. У 2019 році шкідник  поширився західною частиною України, де він раніше не траплявся. Шкідник вже зафіксований в інших регіонах України – у Києві, Харкові, на півдні України.

Зовнішній вигляд та розвиток

Дорослий метелик самшитової вогнівки досить великого розміру, має розмах крил до 45 мм. Крила широкі та закруглені, складаються з безлічі поздовжніх вузьких сегментів на зразок віяла, світло-блакитні, з коричневою окантовкою по краю, низ обрамлений бахромою з коротких тонких волосків. У спокійному стані крила складені "будиночком". 

Фото без опису

Зимують гусениці в щільних білих павутинних коконах між листям. Навесні вони дохарчовуються і заляльковуються. Через 10 – 15 днів з лялечок вилітають метелики. Після спарювання самки вогнівки відкладають на молоді листочки самшиту невеликими купками яйця, з яких невдовзі відроджуються гусениці довжиною 1-2 мм, жовто-зеленого кольору з чорною головою. Їх розвиток триває приблизно 3-4 тижні. За цей час шкідники стають темно-зеленого кольору з широкою чорною та тонкими білими лініями по бокам і досягають 3,5-4 см в довжину. За рік може розвиватися в 3-4 поколіннях.

Фото без опису

Шкідливість

 Самшитова вогнівка завдає величезної шкоди рослинам. На перших порах молоді гусениці скелетують листки самшиту – виїдають м’якоть нижньої частини, залишаючи зверху плівку. Це перша ознака пошкодження. Пізніше гусениці обгризають листки повністю, залишаючи центральну жилку та, інколи, зовнішні краї листка. Більше того, коли вогнівка з’їдає все листя, починає гризти кору молодих пагонів, тобто навіть не дає шансів наступного року відновитися самшиту.

Пошкодження листків самшиту молодими гусеницями

Фото без опису

Заходи захисту

Часто буває, що люди не звертають увагу на перші ознаки ураження куща шкідником, а потім боротися з ним вже пізно. Тим, хто має самшит і хоче зберегти його,  потрібно постійно тримати ці рослини під контролем.

Якщо на Вашій ділянці один-два кущі самшиту, при виявленні перших пошкоджень, можна спробувати застосувати механічний метод боротьби: обрізати пошкоджені гілки, зібрати та знищити яйцекладки та гусениці. Якщо ж вогнівка оселилася на багатометровій зеленій огорожі без хімічного захисту не обійтись.

Для боротьби з шкідником можна застосовувати наступні засоби: «Актара», «Конфідор-максі», «Актелік», «Енжіо». Бажано кожну наступну обробку рослин проводити іншим препаратом, оскільки шкідник має властивість розвивати невразливість до окремих препаратів.

      Починати хімічний захист потрібно весною. Варто провести два обприскування з інтервалом у два тижні. Протягом літа повторити дві-три серії обробки, кожна з яких повинна складатись з двох обробок, знову з інтервалом у два тижні.

 При цьому має бути забезпечений потужний струмінь оприскувача, щоб препарат проникав усередину куща. Не зайвим буде обприскати і землю під ушкодженим кущем самшиту. Але застереження – оскільки препарати отруйні, вони діють, у тому числі, на корисних комах. Якщо десь поблизує пасіка, кущі самшиту після обробки потрібно обов’язково накривати агроволокном, щоб не допустити загибелі бджіл.

Якщо є перші ознаки ушкоджень, то кущі самшиту доцільно обробити навіть восени – гусениці можуть живитися практично до перших морозів, тому чим більше гусениць в цей період буде знищено, тим менше їх перезимує.

Для боротьби із самшитовою вогнівкою також можна використовувати біопрепарати, зокрема – «Бітоксибацилін», «Дендробацилін». Більш ефективним у боротьбі зі шкідником є  суміш препаратів «Актоверм» (100 мл) + «Лепідоцид» (100 мл) або «Бітоксибацилін» (100 мл).

При цьому слід врахувати, що бактеріальні препарати найкраще застосовувати на перших етапах пошкодження куща молодими гусеницями, за температури повітря не нижче 17-18°С. Окрім того, бактеріальні препарати діють не так швидко, як хімічні, тому до своєї загибелі гусениці ще можуть пошкоджувати листки.

При боротьбі із самшитовою вогнівкою також варто підживити кущі самшиту фосфорно-калійними  добривами.

Сильно пошкоджені кущі, якщо вони не є особливо цінними, варто викопати і спалити, ретельно прибравши всі залишки пошкодженого куща та глибоко перекопати грунт.

Матеріал підготував завідувач відділу фітосанітарних процедур ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» Іван Луцик


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних