Правила безпечного працевлаштування за кордоном
На нещодавній онлайн-зустрічі щодо попередження та протидії торгівлі людьми в об’єднаних територіальних громадах Волинської області, в якій взяла участь начальник відділу соціального захисту, у справах дітей, сім’ї та молоді Підгайцівської сільської ради Наталія Матвіюк, було озвучено правила безпечного працевлаштування за кордоном.
Тим, хто збирається їхати на роботу за межі України, необхідно взяти собі «на озброєння», зокрема, наступне:
- Для легального працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудову угоду із закордонною фірмою-роботодавцем.
- Трудова угода повинна бути складена зрозумілою для вас мовою або перекладена на мову, яка є вам рідна. Таку угоду оформляють у двох примірниках, один з яких залишається у вас.
- У жодному разі не підписуйте договір, не проконсультувавшись із юристом!
- Не підписуйте договір, в якому є слова: «виконання роботи на вимогу роботодавця», «виконання інших робіт при потребі» та інші подібного роду.
- Не здійснюйте жодних попередніх оплат за посередництво в працевлаштуванні!!!
- За жодних обставин нікому не довіряйте документи, що засвідчують вашу особу!
- Відскануйте документи, що засвідчують вашу особу: паспорт громадянина України, закордонний паспорт, візу, контракт, свідоцтво про народження, проїзні квитки та, створивши свою електронну пошту, перешліть на неї скановані документи. В подальшому ви в будь-який момент зможете підтвердити свою особу та приналежність до громадянства України.
- Якщо ви опинилися за межами України в скрутному становищі, звертайтеся по допомогу до посольства (консульства) України.
- Ви також можете звернутися до громадських та благодійних організацій в країні перебування з проханням надати вам допомогу.
І ще кілька важливим порад від Міністерства соціальної політики України:
- Щоб надавати послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, суб’єкт господарювання повинен мати ліцензію, видану Міністерством соціальної політики.
- Діяльність посередника має здійснюватися виключно в офісному приміщенні.
- В приміщенні посередника повинні бути розміщені: наказ про видачу посереднику ліцензії, витяги із законів України «Про зайнятість населення», «Про зовнішню трудову міграцію», завірена ліцензіатом інформація про види професійної діяльності, за якими пропонується працевлаштування, та інші інформаційні матеріали щодо працевлаштування за кордоном.
- Посередник повинен мати офіційний веб-сайт.
- Посередник зобов’язаний надати вам інформацію про майбутні умови праці, засвідчені власним підписом.
- Посередник має право надавати сприяння у працевлаштуванні виключно до країн, які зазначені у документах, поданих до Мінсоцполітики (такі країни зазначені у Переліку суб’єктів, які мають ліцензію з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики.
- Посередник має право отримувати плату від вас виключно після укладення між вами та іноземним роботодавцем трудового договору (контракту) та підписання акта наданих послуг.
- Якщо посередником порушено ваші права, ви можете звернутися до Мінсоцполітики України або Національної поліції України та надати відповідні підтверджуючі документи.