Я тут живу: село Воротнів – цікаві факти
Сьогодні ми мандруємо нашим Воротневом, щоб відшукати цікаві сторінки в його «біографії». Село виявилося багатим на «цікавинки».
Перші згадки про поселення Воротнів в архівних документах датуються XVIII століттям.
На високому пагорбі, у гарному місці села височіє храм Різдва Пресвятої Богородиці. Він був побудований в 1785 році на кошти поміщиці Магдалени Кучинської та подарований нею місцевим селянам. Спочатку церква будувалася як уніатська, греко-католицька, і лише за третім поділом Польщі стала православною. Одночасно з храмом була зведена окрема дзвіниця. Сільський Різдво-Богородічний храм є пам’яткою архітектури національного значення, з часів свого заснування й донині був і залишається постійно діючим.
Древня релігійна споруда «впала в око» радянським кіношникам, які шукали місце для зйомок фільму «Сліпий музикант» за повістю Володимира Короленка. Старовинна церква стала «дійовою особою» сцен, відзнятих на Волині. А було це далекого 1960-го року. Про те, що у Воротневі знімали кіно, знає тут чи не кожний. Адже у кінострічці грали ролі не лише відомі актори, а й місцеві жителі, які брали участь у масовках та епізодах.
Кадр з фільму "Сліпий музикант". Із сайта Youtube.com
Під час Другої світової війни на території села було єврейське гето, куди гітлерівці зігнали євреїв не лише з Воротнева, але й з навколишніх сіл. 31 грудня 1942 року було розстріляно понад 130 громадян цієї національності. Як вияв скорботи за безневинно загиблими, стоїть нині на місці розстрілу пам’ятник, споруджений за кошти їх співвітчизників з Ізраїлю.
За красу природи воротнівський ботанічний заказник охрестили «Волинською Швейцарією». Тут є насадження дубів, яким понад 300 років. Ніде на Волині таких ви не побачите. Флора заповідника містить до 700 видів рослин, у тому числі й занесених до Червоної книги. Серед них волинські орхідеї - унікальне явище. З представників «червонокнижної» фауни трапляються лелека чорний та борсук. "Родзинками" заказника є фруктовий сад посеред лісу, мальовничі ставки, екологічні стежки. У воротнівському лісі свого часу відпочивали відомі співачки Єдіта П’єха та Людмила Зикіна. Спокійний, прохолодний та наповнений пташиним співом він завжди притягував і нині вабить численних відвідувачів.
ФОТО старечого дуба (з соціальних мереж).
А ще Воротнів відомий цілющим джерелом. Воно є досить потужним, щогодини видає на поверхню дев’ять кубометрів води. ЇЇ температура невисока – всього 9-10 градусів. А про те, що джерельна водичка не містить шкідливих речовин, свідчить інформаційний знак з результатами лабораторних досліджень. Тому, аби набрати дуже чистої води, йдуть сюди не лише воротнівці, а й приїжджають жителі інших сіл та городяни.